S obzirom na enormnu prisutnost plastike u oceanima i morima, Europska komisija predlaže nova pravila u vezi plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu. Na meti je 10 plastičnih proizvoda koji se najčešće nalaze naplavljeni na europskim plažama i morima, a zajedno čine 70 posto svih plastičnih predmeta u moru.
Kada su „čiste“ alternative lako dostupne i pristupačne, na snagu stupa zabrana plastičnih proizvoda za jednokratnu uporabu. U tu skupinu ulaze
- plastični štapići za uši,
- plastični pribor za jelo,
- plastični tanjuri,
- plastične slamke
- i plastični štapovi za balone.
Za proizvode bez izravnih alternativa, fokus je na ograničavanju njihove uporabe kroz smanjenje potrošnje na nacionalnoj razini, kao što je plastična ambalaža za hranu za jednokratnu uporabu. Nadalje, pred proizvođače se stavlja obaveza podizanja svijesti o gospodarenju plastičnim otpadom putem jasnih i standardiziranih uputa na ambalaži te odgovornosti za čišćenje plastičnog otpada. Tako će proizvođači duhana ubuduće imati obavezu sudjelovati u čišćenju opušaka, a isto vrijedi i za proizvođače vlažnih maramica.
Ovim se mjerama predviđa značajno smanjenje korištenja plastičnih boca za pića, plastičnih čaša, plastičnih kontejnera za hranu, plastičnih vrećica i plastičnih omota za slatkiše.
Određeni proizvodi zahtijevaju jasne i standardizirane upute na ambalaži koje ukazuju kako se otpad treba odlagati te upozoravaju na negativan utjecaj plastičnog otpada, što će se odnositi na higijenske uloške, vlažne maramice i balone.
U slučaju ribolovne opreme, koja čini 27 posto plastičnog morskog otpada, proizvođači će biti dužni pokriti troškove skupljanja otpada iz luka, njegovog transporta i sanacije te sudjelovati u podizanju svijesti potrošača o negativnom utjecaju plastičnog otpada i ribolovne opreme na morski okoliš.
Potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans naglasio je kako je plastični otpad nedvojbeno veliki problem koji na kraju završi u našem zraku, tlu, oceanima, pa i hrani. Navedeni će prijedlozi smanjiti jednokratnu upotrebu plastike, a zabranjeni će se proizvodi zamijeniti prihvatljivim alternativama. Zajedno, nova će pravila staviti Europu na vodeće mjesto rješavanja problema plastičnog otpada s globalnim implikacijama.
Uz manje preinake, članak (uz fotografiju) preuzet je sa stranice portala Naturala.hr
Infografika – oc.europa.eu